📝 Multiple Choice Question
General-science
Calculate the power of an escalator moving 20 people per minute to a height of 15m (avg mass 50kg, g=10).
A
15 kW
B
150 kW
C
1.25 kW
D
2.5 kW
Explanation
Power = Work/Time. Work = mgh (20 × 50kg × 10 × 15m = 150,000J). Power = 150,000J / 60s = 2,500W or 2.5 kW.
Report Issue
Discussion (0 Comments)
Leave a Comment
No comments yet. Be the first to comment!
📌 Related Questions
Sometimes when heated, solid changes into liquid at normal atmospheric...
Solve →The mode of heat transfer that does not require a medium is:...
Solve →Which property of a spring determines how stiff or rigid it is?...
Solve →In 1835, who developed the process of applying a thin layer of metalli...
Solve →Which is the strongest fundamental force in nature over extremely shor...
Solve →