📝 Multiple Choice Question
General-science
What is the 'pH' of a 0.01 M NaOH solution?
A
2
B
10
C
12
D
14
Explanation
[OH-] = 10^-2, so pOH = 2. Since pH + pOH = 14, pH = 12.
Report Issue
Discussion (0 Comments)
Leave a Comment
No comments yet. Be the first to comment!
📌 Related Questions
Which of the following is a 'Pseudo-solid'?...
Solve →The 'Calorific Value' of a fuel is expressed in:...
Solve →The 'Iodine Value' is used to measure the:...
Solve →Which of the following raw materials is NOT used to prepare the baking...
Solve →The principle that mass is neither created nor destroyed in a chemical...
Solve →